Czym jest EFT


EFT (Emotional Freedom Techniques) jest metodą niewiarygodnie prostą w zastosowaniu. Polega na dopasowaniu do swoich potrzeb 1-minutowego Przepisu Podstawowego, czyli prostego przepisu na rozszerzenie Twojej emocjonalnej wolności. Kolejny krok to wypowiedzenie afirmacji zawartej w ustawieniu oraz zdania przypominającego, które nakierowuje uwagę na Twój problem. Następnie wykonuje się tyle serii powtórzeń, ile jest koniecznych do całkowitego usunięcia problemu. Ten łatwy w praktyce proces możesz stosować do zrównoważenia swojego systemu energetycznego. Pozbędziesz się lęków, złości, smutku, depresji i wszystkich innych negatywnych emocji, które nie pozwalają Ci na pełne zrealizowanie Twojego potencjału. A po drodze, możesz również uwolnić się od migreny, astmy, bólów różnego pochodzenia i znacząco zredukować całą listę innych fizycznych dolegliwości.

Stosując metodę EFT, musisz określić stopień dolegliwości swojego problemu na 10-stopniowej skali (gdzie „10” oznacza maksymalne natężenie, a „0” brak problemu). Dzięki temu zyskujesz punkt odniesienia, który pozwoli Ci ocenić Twoje postępy. Możesz na przykład zacząć od poziomu 6, a potem poprzez stosowanie formuły Przepisu Podstawowego przesunąć się na 3, następnie na 1, i na końcu osiągnąć poziom zerowy.
Natężenie problemu musisz mierzyć w chwili, kiedy o nim myślisz, a nie wtedy, kiedy dany problem faktycznie mógłby zaistnieć. Pamiętaj o tym, że Przepis Podstawowy eliminuje zaburzenia w Twoim systemie energetycznym w chwili, kiedy one istnieją, czyli wtedy, kiedy jesteś skoncentrowany na myśleniu o swojej dolegliwości.

Oto przykład objaśniający funkcjonowanie tego mechanizmu. Załóżmy, że boisz się pająków i chcesz pozbyć się tego lęku. Jeżeli w pobliżu nie ma żadnego pająka, który mógłby wywołać w Tobie reakcję lękową, to zamknij oczy i wyobraź sobie, że widzisz pająka lub przywołaj z pamięci zdarzenie, w którym wystraszyłeś się na jego widok. Oceń na skali od 0 do 10 napięcie, które odczuwasz w chwili, w której o tym myślisz. Jeśli na przykład, oceniasz je na 7, to zyskujesz punkt odniesienia, który będzie miarą Twojego postępu. Teraz wykonaj formułę Przepisu Podstawowego i ponownie wyobraź sobie pająka. Jeśli po wykonaniu jednej rundy, nie odczuwasz już żadnego lęku, to znaczy, że problem został usunięty. Jeśli natomiast, poziom swojego napięcia oceniasz przykładowo na 4, to musisz wykonać kolejną rundę Przepisu Podstawnego dopóki nie osiągniesz poziomu zerowego.

EFT w pigułce:

Zapamiętaj! Przepis Podstawowy.
Stosuj go w odniesieniu do każdego emocjonalnego lub fizycznego problemu, ukierunkowując odpowiednio afirmację zawartą w ustawieniu oraz zdanie przypominające. Formułuj swój problem konkretnie, jeśli możesz, i koncentruj się na ściśle określonym zdarzeniu emocjonalnym ze swojego życia, które może stanowić przyczynę Twojego problemu. Jeśli to konieczne, powtarzaj cały proces kilkakrotnie dopóki wszystkie aspekty problemu nie znikną. Wypróbuj EFT do wszystkiego!

Fragment pochodzi z książki Gary Craig Podręcznik EFT. Radykalne usuwanie każdej dolegliwości