Porady

Interpretacja wyników krwi

Blood in test tubes and results close upCzy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak ważna jest krew? Bez niej nie bylibyśmy zdolni do życia. Ten osobliwy sok zaopatruje nasze organy w składniki odżywcze i tlen. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych można bardzo precyzyjnie ocenić stan zdrowia badanej osoby. Dane dostarczają informacji o nieprawidłowej pracy organizmu a także umożliwiają postawienie właściwej diagnozy i, jeśli zachodzi taka potrzeba, wdrożenie właściwego leczenia. Przyjrzyjmy się jednym z najważniejszych elementów krwi, czyli erytrocytom.

MCV – wskaźnik średniej objętości erytrocytów
Wartości referencyjne    Mężczyźni    78 – 94 fl
Kobiety    78 – 94 fl

MCV (mean cel vollum) daje informacje na temat średniej wielkości czerwonych krwinek. Sama wartość MCV nie daje jednak żadnych dokładnych wskazówek na temat możliwej choroby. Dopiero w połączeniu z dalszymi wynikami badań krwi możliwa jest dokładna diagnoza. MCV jest obliczone przez podzielenie ogólnej liczby komórek w krwi przez liczbę czerwonych krwinek.

Obniżony MCV
Erytrocyty o niskim MCV określa się jako mikrocyty (małe komórki). Wskazują one na niedobór żelaza, miedzi albo witaminy B6.

Podwyższony MCV
Erytrocyty z podwyższonym MCV są określane jako makrocyty (duże komórki). Najczęstszymi przyczynami tego stanu jest niedobór kwasu foliowego albo witaminy B12. Duże erytrocyty występują też jednak przy niedoczynności tarczycy i chorobach wątroby.

Wpływ na poziomie emocjonalnym MCV
Jeśli czerwone krwinki są małe, może wynikać to z tego, że człowiek w swoim codziennym życiu również się „umniejsza”. Nie żyje zgodnie ze swoim prawdziwym wewnętrznym potencjałem. Ma w sobie wiele możliwości, które nie rozkwitły jeszcze na zewnątrz. Istnieje tu paralela do woreczka żółciowego i tarczycy, których niewłaściwe funkcjonowanie pozwala na podobne interpretacje.
Jeśli człowiek nie żyje zgodnie ze swoją prawdziwą tożsamością, może to prowadzić do uzależnień albo depresji. Brakuje mu wewnętrznej siły, by rozwijać swoje ja. Niedobory witaminy B6 i miedzi są wyraźnymi oznakami braku energii do przemiany i zmiany. W ramach osobistej zmiany niedobór działa jak blokada. W każdym razie cielesne przyczyny powinny być zawsze wyjaśnione, a brakujące substancje uzupełnione.
Jeśli czerwone ciałka krwi są za duże, wynika to z niedostatecznego podziału komórek i przez to zmniejszonej regeneracji komórek. Analogiczny stan odnajdziemy na poziomie duchowo-umysłowym. Siła praktycznego zastosowania pomysłów jest zredukowana. Ludzie, którzy tego doświadczają, ustają w swoim rozwoju. Często używają zwrotu „gdyby można było”, nie działając konkretnie. Zawsze zaskakujące w mojej praktyce były reakcje pacjentów na podawanie witaminy B12. Udawało im się lepiej osiągać samodzielnie wybrane cele. Czuli znowu w sobie energię, coś osiągali, odnawiali, mogli wziąć sprawy w swoje ręce.

 

Kokos a osteoporoza

Jedną z zalet stosowania średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych w mieszankach dla niemowląt jest to, że pomagają one we wchłanianiu innych substancji odżywczych. Okazało się, że przyswajanie wapnia i magnezu, jak również aminokwasów, zwiększa się, gdy małym dzieciom podaje się do jedzenia olej kokosowy. Olej kokosowy wykorzystuje się w celu poprawienia wchłaniania i utrzymania wapnia i magnezu u ludzi, którzy mają niedobór minerałów. To jeden z powodów, dla których szpitale podają wcześniakom i chorym niemowlętom mieszanki zawierające średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Używa się ich również po to, by leczyć dzieci chorujące na krzywicę, która pociąga za sobą demineralizację i mięknięcie kości. Przypomina ona osteoporozę u dorosłych.

Niezależnie od tego, ile masz lat, olej kokosowy może się okazać zbawienny dla twoich kości. W ich tworzeniu rolę odgrywają tłuszcze spożywcze. Badacze z Uniwersytetu Purdue odkryli, że wolne rodniki pochodzące z utlenionych olejów roślinnych ograniczają tworzenie się kości, tym samym przyczyniając się do osteoporozy. Odkryli również, że antyoksydanty, takie jak witamina E, chronią kości przed wolnymi rodnikami. Co więcej, okazało się, że chronią przed nimi też tłuszcze nasycone, jak te występujące w oleju kokosowym, również działające jako antyoksydanty.

Świeży kokos, a być może czysty olej kokosowy, zawiera tłuszczopodobne substancje zwane sterolami. W strukturze są bardzo podobne do pregnenolonu. Pregnenolon to substancja, którą nasze organizmy wytwarzają ze steroli, dzięki któremu powstają takie hormony, jak dehydroepiandrosteron (DHEA) i progesteron. Kiedy organizm kobiety ich potrzebuje, to początkowym materiałem w ich tworzeniu jest właśnie pregnenolon. Według dr. n. med. Johna Lee powód, dla którego starzejące się kobiety często chorują na osteoporozę, jest taki, że następuje zaburzenie równowagi hormonalnej pomiędzy stosunkiem ilościowym progesteronu i estrogenu. Estrogeny środowiskowe pochodzące z mięsa, mleka i pestycydów obniżają poziom naturalnego progesteronu. Dr Lee w swojej praktyce klinicznej kazał kobietom stosować progesteron, by zwiększyć rezerwy tego hormonu w ich organizmach. Przeprowadzone przed leczeniem i po nim testy na gęstość kości wykazały wyraźne odwrócenie się osteoporozy. Dr Lee przedstawił swoje wnioski w książce zatytułowanej What Your Doctor May Not Tell You About Menopause [Czego twój lekarz może ci nie powiedzieć o menopauzie]. Uważa się, że pregnenolon, który u kobiet zostaje przekształcony w progesteron, ma takie samo działanie – buduje kości. Jeśli to prawda, substancje pregnenolonowe znajdujące się w kokosie również mogą wspierać utrzymanie równowagi hormonalnej i działać na rzecz zdrowych kości.

Może dlatego społeczności, które spożywają kokos jako główną część swojej diety, rzadko chorują na osteoporozę. W przypadku tych, którzy obawiają się pojawienia się tej choroby w podeszłym wieku, pożyteczny może się okazać olej kokosowy, który pomaga zwolnić ów zwyrodnieniowy proces, usprawniając wchłanianie minerałów, chroniąc kości przed wolnymi rodnikami i utrzymując równowagę hormonalną.

Cud chlorofilu

Istnieją dowody na to, że chlorofil pomaga w zapobieganiu i leczeniu wielu odmian raka3 oraz miażdżycy4. Liczne badania naukowe wskazują, że substancja ta jest w stanie przyczynić się do złagodzenia objawów niemal każdej choroby. Aby opisać wszystkie dobroczynne właściwości chlorofilu, musiałabym poświęcić temu oddzielną książkę. Dlatego poniżej zamieściłam tylko niektóre z licznych zalet tej niezwykłej substancji.

Chlorofil:
– zwiększa liczebność czerwonych krwinek
– pomaga zapobiegać nowotworom
– dostarcza organizmowi żelaza
– zwiększa zasadowość organizmu
– przeciwdziała spożywanym toksynom
– zwalcza anemię
– oczyszcza i odwadnia jelita
– pomaga oczyścić wątrobę
– pomaga w zwalczaniu zapalenia wątroby
– reguluje menstruację
– pomaga przeciwdziałać hemofilii
– zwiększa produkcję mleka
– przyspiesza gojenie się ran
– łagodzi nieprzyjemny zapach potu
– niszczy bakterie w ranach
– oczyszcza zęby i dziąsła przy ropotoku
– eliminuje nieprzyjemny zapach z ust
– łagodzi ból gardła
– spełnia rolę doskonałego płynu do płukania ust przed zabiegami stomatologicznymi
– ma dobroczynne działanie w zapaleniu migdałków
– przynosi ulgę w przypadku wrzodów
– łagodzi bolesne hemoroidy
– pomaga pokonać nieżyty
– wspomaga układ naczyniowy nóg
– zmniejsza żylaki
– łagodzi ból związany ze stanami zapalnymi
– poprawia wzrok.

Najważniejszym celem wszystkich form życia zamieszkujących naszą planetę jest kontynuacja życia. Czego my, ludzie, potrzebujemy, by przetrwać? Oprócz powietrza i wody naszą podstawową potrzebą jest pożywienie. Czerpiemy je z roślin i zwierząt. Skąd rośliny biorą swój pokarm? Odpowiedź brzmi: z gleby i bezpośrednio ze słońca. Tylko rośliny „wiedzą”, jak przetworzyć światło słoneczne w węglowodany. Używają one tych wyprodukowanych węglowodanów do różnych celów. Określona porcja cukru zostaje dostarczona do owoców, żeby przyciągnąć zwierzęta, ptaki, ludzi i inne stworzenia, które pomogą rozprzestrzenić nasiona rośliny. Duża część cukru wytworzonego z chlorofilu zostaje dostarczona do korzeni. Jak wiadomo, korzenie roślin mają słodki smak: na przykład marchewki, buraki, ignamy, ziemniaki czy rzepy.

Istnienie niezliczonych odmian grzybów, mikrobów, pełzaków, bakterii i innych mikroorganizmów zależy od cukru w korzeniach roślin. Poza tym rośliny wykorzystują węglowodany do budowy nowych łodyg, korzeni, kory i, co najważniejsze, nowych liści, ponieważ to one mogą wytwarzać więcej węglowodanów. Z tego powodu ich masa jest zawsze większa w porównaniu z pozostałymi częściami rośliny. Ze względu na to, że zielone rośliny zawsze starają się zwiększyć wchłanianie chlorofilu, cały czas rosną i dlatego musimy ciągle przycinać krzaki i kosić trawę wokół naszych domów. Gdybyśmy tego nie robili, nie przestawałyby rosnąć, zajęłyby całą przestrzeń i nie pozostawiłyby miejsca dla nas.

Miłość i pożywienie: Otępiający związek

Musimy nauczyć się rozróżniać pożywienie, które uwielbiamy, od takiego, od którego jesteśmy uzależnieni. Poczynając od dzieciństwa poddawani jesteśmy przez darzonych przez nas zaufaniem dorosłych uwarunkowaniu, by spożywać pokarmy, które uznają za zdrowe (poczynając od rodziców nalegających, byśmy wypili mleko, po agencje hipnotyzujące nas reklamami usprawiedliwiającymi codzienne spożywanie płatków o wysokiej zawartości cukru i innego silnie przetworzonego pożywienia). Reklamy te, jak i wiadomości podprogowe podczas każdej przerwy w transmisji telewizyjnej, posyłają nas, bezmyślne maszyny, do kuchni po więcej chipsów i ciastek. Połącz to z faktem, że za każdym razem, gdy zatapiamy zęby w jedzeniu, momentalnie zapominamy o naszych zmartwieniach, obawach i zobowiązaniach.

Bardzo łatwo można dostrzec, jak uzależnienie od jedzenia może zostać pomylone z miłością. Bez względu na to, co nam dolega, możemy zarejestrować reakcję przyjemności po zażyciu naszej „działki” pożywienia. W tym momencie znajdujemy sposoby na usprawiedliwienie jedzenia tych potraw; wmawiamy sobie, że nasze ciało potrzebuje ich i na nie zasługuje – że powinniśmy mieć to, co „kochamy”. Prawdopodobnie jesteś uzależniona od pewnych potraw tak samo, jak palacze są uzależnieni od papierosów. Pierwszym krokiem jest, oczywiście, przyznanie, że możesz mieć problem. Dobra wiadomość jest taka, że unikając po prostu przez kilka dni tych nienaturalnych, przetworzonych pokarmów (a jedząc ich przepyszne odpowiedniki w wersji „Energii życiowej surowego pożywienia”, jak te przedstawione na stronie 201.), możesz postawić pierwszy krok na drodze do pokonania uzależnień i uwolnienia się od nich na zawsze. Ale tak długo, jak będziesz je jadła (i substancje te będą płynąć twoim układem krwionośnym), pozostaniesz uzależniona, to pożywienie będzie rządzić twoim życiem i ciałem, zamiast na odwrót.

Zastosowanie lecznicze oleju kokosowego

Badania i obserwacje kliniczne pokazały, że średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, jak te, które występują w oleju kokosowym, mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom oraz w ich leczeniu.

Olej kokosowy może pomóc:
• Zapobiegać chorobom serca, wysokiemu ciśnieniu krwi, miażdżycy
i udarowi
• Zapobiegać cukrzycy i łagodzić objawy oraz zagrożenia zdrowia związane z tą chorobą
• Wzmacniać rozwój mocnych kości i zębów
• Chronić przed osteoporozą
• Pobudzać utratę zbędnych kilogramów
• Zabijać wirusy, które powodują mononukleozę, grypę, zapalenie wątroby typu C, odrę, opryszczkę, AIDS i inne choroby
• Zmniejszać objawy związane z zapaleniem trzustki
• Zmniejszać dotkliwość problemów związanych z zespołem złego wchłaniania oraz mukowiscydozą
• Łagodzić objawy choroby pęcherzyka żółciowego
• Łagodzić objawy związane z chorobą Crohna, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy i wrzodów żołądka
• Łagodzić ból i podrażnienie powodowane przez hemoroidy
• Zmniejszać przewlekłe stany zapalne
• Chronić ciało przed rakiem piersi, okrężnicy i innymi nowotworami
• Zapobiegać próchnicy i chorobom przyzębia
• Zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i chorobom zwyrodnieniowym
• Łagodzić objawy związane z zespołem przewlekłego zmęczenia
• Łagodzić objawy związane z łagodną hiperplazją prostaty (powiększeniem prostaty)
• Osłabiać napady padaczkowe
• Chronić przed chorobą nerek i infekcjami pęcherza
• Zapobiegać chorobie wątroby
• Zabijać bakterie, które powodują zapalenie płuc, ból ucha, infekcje gardła, ubytki zębów, zatrucia pokarmowe, infekcje dróg moczowych, zapalenie opon mózgowych, rzeżączkę i setki innych chorób
• Zabijać grzyby i drożdże, które powodują zakażenie grzybami candida, grzybicę pachwin, grzybicę skóry, grzybicę stóp, pleśniawkę, wysypkę pieluszkową i inne infekcje
• Usuwać lub zabijać tasiemce, gnidy, organizm giardia i inne pasożyty
• Ustrzegać się przed infekcjami skórnymi
• Zmniejszać objawy związane z łuszczycą, wykwitem skórnym i zapaleniem skóry
• Łagodzić suchość i łuszczenie się skóry
• Zapobiegać szkodliwym skutkom słonecznego promieniowania UV, jak na przykład zmarszczkom, obwisłej skórze i plamom starczym
• Zwalczać łupież

 

Oliwa z oliwek na wygładzenie zmarszczek szyi i dekoltu

Składniki:

ciepła oliwa z oliwek zagrzana w kąpieli wodnej
(do rondla wlej wodę, podgrzej; do kubeczka wstawionego w rondel wlej oliwę, podgrzej).

Szyję i dekolt posmaruj ciepłą oliwą, połóż folię, a na to ciepły ręcznik.

Z takim kompresem poleż 20 minut. Kiedy zdejmiesz kompres, wytrzyj szyję chusteczką higieniczną i zobacz, jak delikatna i gładka stała się skóra.

Jedną z zalet stosowania średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych w mieszankach dla niemowląt jest to, że pomagają one we wchłanianiu innych substancji odżywczych. Okazało się, że przyswajanie wapnia i magnezu, jak również aminokwasów, zwiększa się, gdy małym dzieciom podaje się do jedzenia olej kokosowy. Olej kokosowy wykorzystuje się w celu poprawienia wchłaniania i utrzymania wapnia i magnezu u ludzi, którzy mają niedobór minerałów. To jeden z powodów, dla których szpitale podają wcześniakom i chorym niemowlętom mieszanki zawierające średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Używa się ich również po to, by leczyć dzieci chorujące na krzywicę, która pociąga za sobą demineralizację i mięknięcie kości. Przypomina ona osteoporozę u dorosłych.

Niezależnie od tego, ile masz lat, olej kokosowy może się okazać zbawienny dla twoich kości. W ich tworzeniu rolę odgrywają tłuszcze spożywcze. Badacze z Uniwersytetu Purdue odkryli, że wolne rodniki pochodzące z utlenionych olejów roślinnych ograniczają tworzenie się kości, tym samym przyczyniając się do osteoporozy. Odkryli również, że antyoksydanty, takie jak witamina E, chronią kości przed wolnymi rodnikami. Co więcej, okazało się, że chronią przed nimi też tłuszcze nasycone, jak te występujące w oleju kokosowym, również działające jako antyoksydanty.

Świeży kokos, a być może czysty olej kokosowy, zawiera tłuszczopodobne substancje zwane sterolami. W strukturze są bardzo podobne do pregnenolonu. Pregnenolon to substancja, którą nasze organizmy wytwarzają ze steroli, dzięki któremu powstają takie hormony, jak dehydroepiandrosteron (DHEA) i progesteron. Kiedy organizm kobiety ich potrzebuje, to początkowym materiałem w ich tworzeniu jest właśnie pregnenolon. Według dr. n. med. Johna Leepowód, dla którego starzejące się kobiety często chorują na osteoporozę, jest taki, że następuje zaburzenie równowagi hormonalnej pomiędzy stosunkiem ilościowym progesteronu i estrogenu. Estrogeny środowiskowe pochodzące z mięsa, mleka i pestycydów obniżają poziom naturalnego progesteronu. Dr Lee w swojej praktyce klinicznej kazał kobietom stosować progesteron, by zwiększyć rezerwy tego hormonu w ich organizmach. Przeprowadzone przed leczeniem i po nim testy na gęstość kości wykazały wyraźne odwrócenie się osteoporozy. Dr Lee przedstawił swoje wnioski w książce zatytułowanej What Your Doctor May Not Tell You About Menopause [Czego twój lekarz może ci nie powiedzieć o menopauzie]. Uważa się, że pregnenolon, który u kobiet zostaje przekształcony w progesteron, ma takie samo działanie – buduje kości. Jeśli to prawda, substancje pregnenolonowe znajdujące się w kokosie również mogą wspierać utrzymanie równowagi hormonalnej i działać na rzecz zdrowych kości.

Może dlatego społeczności, które spożywają kokos jako główną część swojej diety, rzadko chorują na osteoporozę. W przypadku tych, którzy obawiają się pojawienia się tej choroby w podeszłym wieku, pożyteczny może się okazać olej kokosowy, który pomaga zwolnić ów zwyrodnieniowy proces, usprawniając wchłanianie minerałów, chroniąc kości przed wolnymi rodnikami i utrzymując równowagę hormonalną.

Więcej cudownych właściwości kokosa znajdziesz w książce „Cud oleju kokosowego”.