Jak EFT pomaga schudnąć


Być może znasz na pamięć tabele kalorii, wiesz dużo na temat odżywiania, efektu jo-jo, metabolizmu i aktywności fizycznej. Znasz zasady diety Atkinsa, kapuścianej i ryżowej oraz zgodnej z Twoją grupą krwi. A jednak czujesz się słaba i bezradna, bo mimo że masz obszerną wiedzę na temat odchudzania, nie potrafisz skutecznie schudnąć. Jesteś rozdarta na dwie części – jedną, która potrafi kilka miesięcy wytrwać na diecie i drugą, która się objada i nie potrafi kontrolować jedzenia. Dieta to walka z tą częścią, która jest słaba i bezbronna.

Gdy wygrasz i uda Ci się schudnąć, jesteś z siebie dumna, ale nadal nie potrafisz sobie radzić z problemami. 

Cząstka Ciebie jest smutna i nieszczęśliwa. Czuje się opuszczona, niedoceniana i niekochana. Potrzebuje jedzenia, żeby mieć chociaż chwilę przyjemności, by wypełnić wewnętrzną pustkę, nie musieć myśleć o problemach i poczuć się lepiej. W końcu jej potrzeby biorą górę. Przerywasz dietę, zaczynasz się objadać i tyjesz. Wiesz, że znowu poniosłaś klęskę. Czujesz się beznadziejnie! Jesteś beznadziejnym przypadkiem. Twoje poczucie własnej wartości skurczyło się o połowę. Nie chcesz o tym myśleć i dlatego sięgasz po coś smacznego, coś, co pozwoli Ci oderwać się od nieprzyjemnych uczuć. Rozsądniej byłoby dać wsparcie tej części Ciebie, która jest bezbronna i zagubiona, która potrzebuje zrozumienia i miłości.

Trudno Ci schudnąć, ponieważ jeszcze nie wprowadziłaś koniecznych zmian we wszystkich obszarach życia. Poprzez dietę i ćwiczenia próbowałaś zlikwidować skutki nadmiernego jedzenia, ale nie wiedziałaś, jak poradzić sobie z przyczyną powstania nadwagi, czyli problemami emocjonalnymi. EFT jest całkiem inne niż metody, które stosowałaś do tej pory. Zamiast kolejnej diety, nauczysz się, jak radzić sobie ze stresem, przykrymi uczuciami oraz przekonaniami, które Cię blokują. Uwierzysz, że zasługujesz na pełną akceptację bez względu na to, ile ważysz i że już teraz jesteś wartościową osobą. Sytuacja, w której się znalazłaś, wpędziła Cię w schemat przybierania na wadze i coraz niższego poczucia wartości. Jeszcze jedno błędne koło! Nie ma znaczenia, czy poczucie niskiej wartości zostało spowodowane nadwagą, czy jakimś zdarzeniem z przeszłości. Poczucie niskiej wartości spowodowane jest negatywnym myśleniem i destrukcyjnymi emocjami, które zgodnie z założeniem EFT powodują zakłócenie w układzie energetycznym Twojego ciała. Dodatkowo występuje tu silne odwrócenie psychologiczne.

Dzięki EFT uwolnisz się od negatywnych emocji, które sprawiają, że często sięgasz po jedzenie, by poczuć się lepiej. Stopniowo będziesz odzyskiwać wiarę w siebie i wzmocnisz poczucie wartości.
Jeśli zużywasz energię na rozpamiętywanie dawnych przykrości i podtrzymywanie żalu, poczucia urazy lub obwinianie siebie, brakuje Ci jej, by teraz cieszyć się życiem. Gdy martwisz się tym, co w przyszłości może nastąpić, również blokujesz energię witalną. Przeszłość minęła, a przyszłość nie istnieje. Najlepsze, co możesz zrobić, to wyciągnąć wnioski z minionych zdarzeń i starych błędów,
potraktować je jak lekcje. (A przyszłość możesz zaplanować). Energia życiowa jest Ci potrzebna w tej chwili, w tym momencie, w sytuacji, w której obecnie się znajdujesz. Twój organizm teraz potrzebuje energii, by w naturalny sposób się zregenerować i poradzić sobie z nadmiarem tłuszczu.

Fragment pochodzi z książki Krystyny Kryszczyszyn Doskonała sylwetka z EFT