Jak dobierać leki homeopatyczne

Musimy prowadzić kuracje przemyślane, żeby zastosowany przez nas lek przyniósł spodziewany efekt. Po zapoznaniu się z opisem wprowadzamy jeden lek osiowy najczęściej podawany, który możemy uzupełnić o 1-2 leki dodatkowe. Nie będzie błędem szukanie środka uzupełniającego z innej grupy objawów. Lek ten podajemy zazwyczaj o połowę rzadziej. Nie powinniśmy ryzykować podawania więcej niż jednego leku kompleksowego, dlatego szukamy go starannie. Podając więcej niż jeden lek złożony ryzykujemy zaburzenie celowości terapii poprzez wzajemne znoszenie się działań składników.
Istotne jest także, by dać sobie czas na pojawienie się działania leczniczego stosowanego środka i nie zmieniać go co chwilę. W stanach ostrych musimy odczekać co najmniej 3 godziny, w przewlekłych od kilku dni nawet do kilku tygodni.

Część leków ma działanie antidotarne, znoszące wzajemnie swoje działanie. Część leków wzajemnie zakłóca swoje działanie, dlatego nie powinniśmy ich pochopnie łączyć. Na przykład nie powinniśmy łączyć Silicea z Mercurius, Mercurius z Hepar sulfuris, Aconitum z Coffea, Arnica z Rhus, Cantharis z Camphora itp. Właśnie takie wzajemne interakcje leków mogą być przyczyną tego, że nie udaje się nam osiągnąć spodziewanego rezultatu. Im prostsza terapia, tym większa szansa na uzyskanie skutecznego działania terapeutycznego.


Więcej informacji o homeopatii znajdziesz w bestsellerze Andrzeja Rajmunda Kozłowskiego Homeopatyczna apteczka dla każdego