Czy słodziki są zdrowe?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrzemysł substancji słodzących zachwala swoje produkty jako „nowoczesne, atrakcyjne smakowo i zdrowe substancje spożywcze”. Jednak wygląda na to, że słodziki wcale nie są takie bezproblemowe i nieszkodliwe dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca z tego powodu wartości graniczne, tzw. wartości ADI. ADI to skrót od „acceptable daily intake”, co oznacza „dopuszczalna dawka dzienna”.

Są to określone dla osób dorosłych ilości słodzika na kilogram masy ciała, jakie dziennie można przyjąć z żywnością. Wartości ADI dla sacharyny wynoszą około 5 mg na kilogram masy ciała, dla cyklamatu – 11 mg na kilogram, dla acesulfamu, który w odróżnieniu od aspartamu, jest odporny na gotowanie, do 15 mg na kilogram, neohesperydyny DC do 5 mg na kilogram, a aspartamu, który dodawany jest np. do napoju Cola Light i bezcukrowych gum do żucia – do 40 mg na kilogram.

Mężczyzna ważący 70 kg może dziennie spożyć 20 tabletek zawierających mieszankę sacharyny i cyklamatu, lub maksymalnie łyżeczkę w postaci płynnej. Znam anorektyków i bulimików oraz wielu ludzi, niecierpiących na żadną z tych chorób, którzy dziennie spożywają wielokrotności tych dawek.

Zdrową alternatywę dla słodzików znajdziesz w książce Barbary Simonsohn Stewia.