Ćwicz asany

SARVANGASANA
Świeca (pozycja odwrócona)

Pierwsza asana z serii jest również pierwszą postawą odwróconą, wybraną ze względu na jej natychmiastowe działanie na krążenie krwi, tym lepsze, że osiągane praktycznie bez wysiłku mięśni.
Siła ciężkości wprowadza krew żylną w pospieszne krążenie; krew wraca do serca przy pomocy siły grawitacji, zamiast z nią walczyć. Sarvangasana eliminuje zastoje żylne w nogach i w organach brzusznych.

Wszystkie odwrócone postawy wzmagają krążenie, a wysiłek mięśni w tym czasie zredukowany jest do zera. Dlatego to niektórzy mistrzowie polecają Shirshasanę, ale my proponujemy Świecę, która jest bardziej przystępna dla wszystkich; uciska tarczycę, rozciąga kark, uwalnia siatkę nerwową w rejonie mózgu – strategiczne skrzyżowanie w organizmie.

HALASANA
Pług

Powoduje ucisk szyi, a więc pobudzenie tarczycy i rozciąganie kręgów szyjnych; postawa ta wzmaga skutki poprzedniej. Wygięcie tułowia powoduje rozciągnięcie kręgosłupa, podczas gdy brzuch jest masowany. W tej fazie występuje oddychanie brzuszne, gdyż klatka piersiowa jest ściągnięta, a żebra zablokowane.

 

MATSYASANA
Ryba

Postawa ta stanowi uzupełnienie dwóch poprzednich: to znaczy szyja, która była ściśnięta, zostaje uwolniona. Kręgi szyjne są ściągnięte, a były rozciągnięte. Klatka piersiowa jest rozszerzona, co faworyzuje oddech piersiowy i obojczykowy. Grzbiet jest wygięty odwrotnie niż w Pługu.

 

PASHCHIMOTANASANA
Szczypce

Pashchimotanasana zgina kręgosłup do przodu bez ściskania i wyciągania karku i szyi. Wygięcie obejmuje dolną część pleców, dlatego ta asana uzupełnia Pług. Brzuch, który był rozciągnięty w poprzedniej postawie, teraz jest skurczony.

 

BHUJANGASANA
Kobra

Pierwsza z serii trzech asan wyginających do tyłu. Podczas fazy dynamicznej brzuch jest skurczony; w fazie statycznej – rozciągnięty. Kręgosłup jest wygięty do tyłu, przeciwnie niż w Pługu i Szczypcach.
Mięśnie grzbietowe (w poprzednich dwóch postawach były rozciągane i opróżnione z krwi jak „wyciśnięta gąbka”) kurczą się i napływa do nich świeża krew, co jest widoczne na zewnątrz.

 

SHALABASANA
Świerszcz

Shalabasana występuje po Kobrze i ją uzupełnia. Faza dynamiczna Kobry obejmuje górną część pleców od kręgów szyjnych do pasa, podczas gdy w Świerszczu mięśnie od pasa w dół są skurczone i napięte w celu uniesienia nóg.

 

DHANURASANA
Łuk

Poprzez równoczesne uniesienie tułowia i nóg Łuk łączy Kobrę i Świerszcza (uzupełniające asany), które przygotowały mięśnie grzbietowe do tak intensywnego wygięcia. Asana ta bardzo logicznie plasuje się po dwóch poprzednich postawach.

 

ARDHA-MATSYENDRASANA
Korkociąg

Następstwem zgięć do przodu i do tyłu jest pewne znużenie mięśni, które Ardha-Matsyendrasana, skręcając kręgosłup w obu kierunkach, usuwa natychmiast. Oto dlaczego postawa ta występuje po poprzednich wygięciach.

 

SHIRSHASANA
Pozycja na głowie

Shirshasana jest królową asan. Zamyka całą serię. Niektórzy mistrzowie umieszczają tę asanę na początku. Nasza seria rozpoczyna się Świecą, która również jest bardzo korzystna.

 

 

PO ASANACH
Uddyiana i bandha (skurczenie brzuszne) oraz relaks – nawet krótki – kończą seans i tworzą wspaniałe przejście z jogi do codziennego życia.

 

Na temat jogi doczytasz więcej w książce Andre van Lysebeth Joga energia-równowaga-siła