Cud masła ghee

Ghee, czyli stopione, klarowane masło jest obok miodu i mleka jedną z naturalnie występujących rasajan, czyli środków odmładzających, których spożywanie jest, według ajurwedy, bazą dla długiego i zdrowego życia. Ghee w ajurwedzie uważane jest za eliksir życia – ma działanie regenerujące i odmładzające, wspiera również tworzenie odżas, czyli subtelnej energii życiowej. Jest chłodzące i o słodkim smaku, przez co pacyfikuję pittę, podczas gdy poprzez oleistość stymuluje ogień trawienny.

Działa stymulująco na przemianę materii, mobilizuje siły obronne organizmu i odtruwa, wiążąc rozpuszczalne w tłuszczu trucizny oraz pomaga w ich odprowadzeniu z wnętrza tkanek. Dzięki temu, że wnika głęboko w błony komórkowe, jest potężnym środkiem wzmacniania pracy mózgu i systemu nerwowego, zwiększa koncentrację i poprawia pamięć. Co więcej, ghee obniża poziom cholesterolu (zwiększa dobry cholesterol, a zmniejsza ten zły).

Ghee dodane do przyrządzanych potraw wydobywa ich smak. Masło klarowane sprawia, że potrawy są lepiej przyswajalne, a podczas duszenia składniki zachowują swoje witaminy i składniki mineralne. Ghee samo w sobie również zawiera witaminy: A, E i niacynę oraz minerały, tj. sód, potas, wapń, magnez i żelazo. Na dokładkę masło to jest naturalnym środkiem zwalczającym wolne rodniki, studzi nadmierną ciepłotę ciała i poprawia wzrok! Ponadto wzmacnia przemianę materii, ale ilość musi być dopasowana indywidualnie dla każdego z osobna. Zbyt duża ilość ghee w codziennej diecie tłumi ogień trawienny i zwiększa kaphę.

Wreszcie ghee jest środkiem używanym w ajurwedyjskiej medycynie do spożywania wraz z nim leków ziołowych – doskonale wydobywa ich właściwości i potencjał leczniczy.

Więcej kuchennych porad dla zdrowia znajdziesz w książce Moniki Ptak Ajurweda – Medycyna indyjska.