Cud kwaszonej kapusty

Kapusta kwaszona często gości na naszych stołach, ale w zasadzie doceniamy jedynie jej walory smakowe. W niepamięć poszły jej właściwości lecznicze, a szkoda. Medycyna naturalna zna niewiele tak skutecznych leków, np. przeciwko zaparciom. Zawarte w niej substancje pobudzają jelita do pracy w sposób mechaniczny, podobnie jak czynią to: ciemne pieczywo, grube kasze, otręby pszenne albo suszone owoce. Nasi dziadowie z powodzeniem leczyli odmrożenia kompresami z kwaszonej kapusty. Od czasów starożytnych sok z kwaszonej kapusty uważany jest za niezawodny środek łagodzący skutki przepicia, tzw. kaca.

Podkreśla się również jego bakteriobójcze właściwości, ponieważ zabija gronkowca złocistego, z którym medycyna akademicka nie może sobie poradzić, oraz inne bakterie. Sok czysty lub rozcieńczony letnią wodą zaleca się do płukania gardła i jamy ustnej, usuwa bowiem stany zapalne, a przy tym działa wzmacniająco na dziąsła.

Kwaszona kapusta ma także inne cenne właściwości. Na przykład kwas mlekowy, któremu zawdzięcza swój charakterystyczny smak, korzystnie wpływa na trawienie pokarmów w żołądku. Kapustę należy jeść nie tylko przy niedoborze kwasów w soku żołądkowym, ale paradoksalnie również przy nadkwaśności, gdyż wtedy hamuje produkcję kwasu przez błonę śluzową żołądka – tak przynajmniej uważają niektórzy specjaliści medycyny naturalnej. Odczyn kwaśny jest zresztą korzystny dla pracy całego przewodu pokarmowego. Dobrze czuje się w nim naturalna flora bakteryjna jelita grubego, obecność której chroni jelito przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Od dawna wiadomo, że kwaszona kapusta zawartością witaminy C dorównuje owocom cytrusowym, a ponadto zawiera również siarkę – świetną na włosy i paznokcie. A przy tym może być spożywana niemal w dowolnych ilościach przez osoby odchudzające się, ponieważ 100 gramów kapusty kwaszonej dostarcza organizmowi zaledwie 26 kcal. Wiadomo również, że kapusta, podobnie jak makaron, wchłania tłuszcz, dlatego jest polecana w kilku dietach odchudzających. Słynny polski bigos, zawierający zróżnicowane mięsiwa, kiełbasy, warzywa oraz cały szereg przypraw trawiennych, jest wspaniałym środkiem leczniczym, działającym równocześnie odchudzająco.

Więcej zdrowych porad znajdziesz w książce Zbigniewa Wiśniewskiego Witamina to życie