Co jeść w momentach stresu

Im bardziej skomplikowane jest Twoje życie fizyczne, emocjonalne lub duchowe, tym prostsza powinna być Twoja dieta.

To prosta zasada, którą stworzyłam w oparciu o reguły Ajurwedy. W każdym momencie jesteśmy albo silne i musimy zachować naszą siłę i odporność lub czujemy się słabe i musimy ją odzyskać. W każdym przypadku więcej wysiłku kosztuje nas to w momentach wyzwań w naszym życiu.

Możemy zdefiniować „momenty wyzwań” jako te, kiedy doświadczamy okresów dużego emocjonalnego, umysłowego lub fizycznego stresu. Może on być spowodowany przepracowaniem, nadmiernym myśleniem, podróżami, stratą bliskiej osoby, traumą, zmianą pór roku, nadmierną aktywnością seksualną i czynnościami, którym poświęcamy więcej energii niż mamy. Możemy powiedzieć, że mamy za dużo stresu, gdy czujemy się słabe, wyczerpane, zestresowane lub zmęczone.

W ludzkiej naturze leży to, że najchętniej skłaniamy się ku złym nawykom lub „oszukujemy” wtedy, gdy najmniej możemy sobie na to pozwolić. To znaczy w trudnych chwilach naszego życia. Na przykład, wypicie ośmiu kubków kawy jest najbardziej kuszące, by wytrzymać na nogach całą noc (lub dzień po nieprzespanej nocy), kiedy to uczymy się do egzaminu, kończymy artykuł, karmimy dziecko, czekamy w szpitalu z ukochaną osobą lub pracujemy na nocną zmianę. To w tych chwilach, gdy potrzebujemy najlepszego możliwego odżywienia, dostarczonego w najłatwiejszej do strawienia formie, nie potrzebujemy wypłukiwać energii nadnerczy razem z kofeiną, gdy próbujemy zastąpić to, co zużyłyśmy.

 
 

dr Claudia Welch
Równowaga Twoich hormonów

Codzienna gonitwa i życie w stresie prowadzi do nadmiernej produkcji hormonów stresu, które przewyższają odżywczy wpływ hormonów płciowych i prowadzą do uszkodzeń kości, skóry, mięśni i komórek mózgowych. Poznaj naturalne metody odzyskania równowagi hormonalnej. Osiągnij harmonię ciała i życia.

Idea jest taka, że mamy tylko określoną ilość energii. Wykorzystywana jest ona na wysiłek fizyczny, przetwarzanie emocjonalnych i duchowych doświadczeń i na trawienie pokarmów. Im więcej energii przeznaczymy na fizyczne, emocjonalne i duchowe doświadczenia – łącznie ze stresem – tym mniej jej zostanie na trawienie jedzenia. Jeśli jesteś, na przykład, fizycznie lub umysłowo zmęczona lub „wykończona”, mała ilość energii, która Ci została może wystarczyć na strawienie talerza prostej zupy, ale nie skomplikowanych lub cięższych dań, jak lasagne. Źle strawione jedzenie może niekorzystnie wpłynąć na układ trawienny i doprowadzić do wytworzenia się toksycznego osadu zwanego amą.

Zatem najważniejsze jest wspomaganie układu trawiennego, zwłaszcza w momentach pełnych wyzwań. To są wskazówki, które często daję moim pacjentkom. Oczywiście najpierw powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem i natychmiast przerwać działania lub stosowanie leków, które powodują dyskomfort.

Gdy masz dużo stresu, jedz i stosuj:

  • Głównie niskoprzetworzone, świeżo przyrządzone odżywcze jedzenie (a nie wysokoprzetworzone, puszkowane lub mrożone).
  • Kitcheri (danie z ryżu i fasoli) przynajmniej trzy razy w tygodniu.
  • Zupy bez produktów mlecznych i pomidorów, szczodrze przyprawione kurkumą, świeżym imbirem i czarnym pieprzem.
  • Ryż i smażone warzywa ze świeżym imbirem.
  • Herbatki ziołowe, ciepłe lub w temperaturze pokojowej.
  • Dużo snu, odpoczynku i relaksu.
  • Zdrową codzienną rutynę, z lekkimi ćwiczeniami, regularnymi posiłkami i medytacją.
  • Codzienny 10-20 minutowy samodzielny masaż odpowiednim dla Twojego organizmu ciepłym olejkiem (pomiń, jeśli masz miesiączkę, jesteś w ciąży lub cierpisz na poważną chorobę).
  • Codzienna dawka Triphali (mieszanki trzech ziół) jest powszechną praktyką w Ajurwedzie i może pomóc w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego, zakładając, że nie masz żadnej poważnej choroby lub biegunki, nie jesteś w ciąży, nie masz miesiączki ani innych przeciwwskazań. Przedyskutuj to ze swoim lekarzem. Triphala pomaga utrzymać zdrowie układu trawiennego i pomaga w codziennym łagodnym oczyszczaniu, pozwalając złagodzić skutki ekspozycji na nieuniknione środowiskowe polutanty.

W książce dr Claudii Welch „Równowaga Twoich hormonów, równowaga Twojego życia” znajdziesz wiele praktycznych informacji o tym, jak odzyskać równowagę hormonalną, a tym samym przywrócić zdrowie.