Dieta bezglutenowa

U ludzi cierpiących na w pełni rozwiniętą celiakię spożycie nawet najmniejszej ilości glutenu może spowodować silną reakcję lub długotrwały uraz. Może do tego dojść przed postawieniem diagnozy, a skojarzenie takich skutków ze spożyciem glutenu może nie być takie łatwe. Kilka lat temu w moim gabinecie pojawiła się nastolatka cierpiąca na osteoporozę. Nie miała dolegliwości związanych z żołądkiem, ale okazało się, że osteoporoza została wywołana przez niewykrytą celiakię. Poza wyeliminowaniem z diety oczywistych źródeł glutenu, chorzy na celiakię muszą także być ostrożni w stosunku do produktów, takich jak gotowe dressingi do sałatek, gdyż dodatki skrobiowe (takie jak słód) są dla nich potencjalnymi bombami żywieniowymi.

Dostrzeżenie źródeł ukrytego glutenu może być skomplikowane i czasochłonne. Jedno z dzieci chorych na celiakię, które leczyłam, nagle, pomimo braku jakichkolwiek zmian w diecie, zaczęło mieć biegunki. Jego mama, kobieta o dużej intuicji, podejrzewała, że jest to spowodowane chipsami ziemniaczanymi, które czasami mu podawała, chociaż od wielu lat są to chipsy tej samej marki. Na ich opakowaniu nie wymieniano żadnego rodzaju pszenicy ani skrobi, ale owa mama i tak postanowiła zadzwonić do producenta i to sprawdzić. Nie przyznali się do stosowania mąki, ale kobieta była zawzięta niczym pitbull (w najlepszym tego słowa znaczeniu) i zadzwoniła do nich aż trzy razy. Za trzecim razem miała wreszcie okazję porozmawiać z kompetentną osobą, która potwierdziła, że od pewnego czasu firma używa mąki do produkcji owych chipsów.

Co można jeść na diecie bezglutenowej?
– stare dobre zboża: ryż, kukurydza
– dobre nowe zboża: proso, amarant, dziki ryż, komosa ryżowa
– ziemniaki
– każdy rodzaj mięsa, warzyw, owoców, orzechów, ziaren, nabiału (chociaż mleko i lody szkodzą wielu ludziom nietolerującym glutenu)
– rośliny strączkowe (fasola czerwona, fasola czarna, fasola pinto, itd.).

Więcej o różnego rodzaju dolegliwościach znajdziesz w książce Dr Kelly Dorfman Dlaczego Twoje dziecko choruje?