Powrót do równowagi
Ścieżkę, przez którą olejki działają na ludzkie ciało i jego metabolizm, można podzielić na trzy fazy.
W pierwszej fazie ścieżki, olejki penetrują tkankę nabłonkową, stanowiącą pokrycie ciała i wyścielającą narządy wewnętrzne. Należy do niej przede wszystkim skóra, nozdrza, oskrzeliki, płuca i przewód żołądkowo -jelitowy. Najważniejszym sposobem wchłaniania olejków jest absorbowanie ich przez zmysł węchu. Absorbowane przez tkankę nabłonkową, olejki w drugim stadium ścieżki szybko przenikają do systemu limfatycznego, wchodząc do całego obwodu cyrkulacyjnego. Stąd mogą być przenoszone bezpośrednio do wątroby i naczyń krwionośnych.
Olejki krążą po ciele wraz z krwią, skąd organy pobierają je w pożądanych do swej stymulacji bądź uspokojenia ilościach. Olejki nie pozostają w ciele dłużej niż 48 godzin.
W trzecim stadium ścieżki, olejki są eliminowane z organizmu. Część ich komponentów jest pochłaniana przez płuca i stąd wydalana w postaci pary (np. eukaliptol – alkohol znajdujący się w olejku eukaliptusowym – jest transportowany przez naczynia krwionośne do płuc i stąd wydychany). Inne komponenty, po spełnieniu swoich zadań mogą być filtrowane przez nerki i wydalane wraz z moczem. Tak jest w przypadku terpen z soku żurawinowego, które stymulują komórki nerkowe, moczowody i pęcherz moczowy. Jeszcze inne składniki olejków eterycznych zostają wyodrębnione przez wątrobę, zatrzymane na krótko w woreczku żółciowym i wtłoczone do przewodu pokarmowego, oddziałując na organy, przez które przepływają. Olejek różany dla przykładu, będąc przetwarzany przez wątrobę, stymuluje produkcję żółci.
Niektóre składniki ulatniają się przez skórę, na której znajdują się w gruczołach łojowych, tworząc warstwę ochronną i zwiększając potliwość. Taką drogą organizm eliminuje komponenty krwawnika.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz w książce Moniki Ptak Ajurweda – medycyna indyjska.