Czy mięso jest dobre dla każdej grupy krwi?

Według Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego prawie 5 mln dorosłych Amerykanów to wegetarianie, a 25 procent całej populacji USA można określić mianem „prawie wegetarian”, którzy w większości spożywają zboża, warzywa i owoce, a jedynie czasem jedzą produkty mleczne lub chude mięso, na przykład ryby, drób, mięso bawołu czy strusia. Teraz niemal każdy eksperymentuje z jakąś dietą. Z powodu chorób związanych ze złymi nawykami żywieniowymi, takich jak otyłość i nowotwory, musimy zwracać większą uwagę na nasze posiłki. Ale jaką dietę wybrać? I czy ta dieta może zawierać mięso?

Kluczem jest dostosowanie sposobu odżywiania do swojej grupy krwi – to, co dla jednej osoby jest zdrowe i pożywne innej może nawet zaszkodzić. Każda osoba jest unikalną istotą z określonymi cechami. Innymi słowy, nie ma na Ziemi dwóch jednakowych osób, mających identyczne odciski palców i warg, te same płatki uszu, tęczówki lub głosy (nawet bliźnięta jednojajowe są w jakimś stopniu zróżnicowane); dlatego dwie osoby nie powinny jeść dokładnie tej samej żywności.

I tak:  dla poprawy zdrowia osoba z grupą O powinna w ramach codziennej diety jadać mięso indyka, jagnięcinę, ryby, a czasem organiczną wołowinę.
Osoby z grupą B, podobnie jak z grupą O, potrzebują białka zwierzęcego, dlatego mogą spożywać mięso indyka, jagnięcinę, łososia czy halibuta. Przy dobrym stanie zdrowia mogą także jadać różnorodne warzywa i zboża – ważny jest umiar.

Dla osób z grupą krwi O zaleca się cięższe białko zwierzęce, a zatem spożywanie mięsa bawołu, wołowiny, jagnięciny, a czasem ryb. W przypadku ludzi z grupą krwi A lub B proponuje się lżejsze białko, czyli jadanie ryb, mięsa indyka, a czasem jagnięciny bądź mięsa kurczaka (osoby z grupą A nie tolerują diety wegetariańskiej, dopóki nie wyleczą się z nietolerancji cukru). Ludzie z grupą B mogą łączyć ciężkie i lekkie białko.

Dobrze jest jednak wiedzieć, że przy dolegliwościach serca osoba z grupą krwi A powinna całkowicie przejść na wegetarianizm; ludzie z grupą O muszą zmodyfikować normalne spożycie białek zwierzęcych – powinni zacząć jadać chude mięsa, na przykład mięso indyka, ryby, mięso bawołu; osoby z grupą B mogą jadać ryby, mięso indyka i jagnięcinę bez tłuszczu.


Częstotliwość spożywania mięsa dla poszczególnych grup i podgrup pokazuje załączona tabela

Oznaczenia liczbowe wskazują, z jaką częstotliwością możesz spożywać dany rodzaj produktu.
Wartości tych oznaczeń są następujące:
1 – często;
2 – kilka razy na tydzień;
3 – raz w tygodniu;
4 i 5 – jedynie w rzadkich sytuacjach, takich jak urlop, uroczystości czy spożywanie posiłku u kogoś innego.

Dla przykładu, osoba z grupą krwi O może jadać częściej mięso indyka albo wołowinę (oba te mięsa mają oznaczenie 1) niż mięso z kurczaka (1,5).