Co szkodzi wątrobie?
Pamiętaj, że wątroba jest dużym filtrem i wszystko, co przyjmujemy do naszego ciała, musi przez nią przejść. Może ona zgromadzić w sobie wiele leków, szczepionek, substancji, które zażywaliśmy przez całe życie, jak chemikalia, hormony, metale ciężkie i konserwanty z jedzenia. Hormony z pigułek antykoncepcyjnych pozostawiają ciemną plamę na wątrobie, którą można zobaczyć na prześwietleniu.
Tłuszcze z nabiału (mleka, sera i lodów), z pokarmów zwierzęcych, rafinowanych tłuszczów i smażonych potraw również mogą pozostać w wątrobie. Syntetyczne witaminy i suplementy mineralne osłabiają wątrobę, tak jak i niewłaściwe łączenie pokarmów. Przepełnianie żołądka ponad zalecane 80% spowalnia pracę wątroby i sprawia, że staje się ona niewydolna.
Brak snu i zmęczenie (z przemęczania się, gdy ciało potrzebuje odpoczynku) osłabiają wątrobę. Jak na ironię, gdy wątroba słabnie, zaczyna się błędne koło, bo coraz gorzej nam się śpi. Można poznać, że mamy przeciążoną wątrobę, gdy po jedzeniu czujemy się zmęczeni i śpiący, a mamy mnóstwo energii do 1 lub 2 w nocy. Objawem jest również nadmierne martwienie się i negatywne myśli. Problemy trawienne mogą trapić cię do późnych godzin nocnych, a w dzień możesz mieć potrzebę częstszego oddawania moczu.
Specjalna uwaga do kobiet w ciąży i karmiących: jeśli zaniedbasz właściwe nawyki żywieniowe, ucierpi nie tylko twoja własna wątroba, ale i twoje dziecko urodzi się z przeciążoną wątrobą. Coraz więcej noworodków ma uszkodzone wątroby w wyniku złych nawyków żywieniowych swoich matek. Wątroba płodu przejmuje wszystko, co zje matka, i przetwarza to w użyteczne składniki odżywcze wspierające rozwój lub w substancje, które mogą zablokować jego maleńki nowy narząd.
Jak możemy pomóc wątrobie wyzdrowieć?
Jest kilka działań, które możemy podjąć, by ułatwić leczenie wątroby, a pierwszym z nich jest zaprzestanie jej przeciążania poprzez zmianę sposobu odżywiania. Oczyszczaj jelito grube, a potem zachęć wątrobę ziołami i probiotykami, by również się oczyściła. Pobudzaj ją – często pomocna do tego jest akupunktura. Ruch (chodzenie, skakanie na trampolinie, joga) jest codzienną koniecznością. Możesz też więcej wypoczywać, na przykład robiąc sobie popołudniowe drzemki, jeśli czujesz się zmęczony. Nie kładź się jednak tuż po posiłku. Jeśli się przejesz (ponad 80% żołądka) i czujesz się śpiący, nie poddawaj się temu uczuciu! Ruszaj się dalej, pozmywaj naczynia, i wydatkuj energię, aż spalisz namiar pożywienia.
W medycynie wschodniej uczucie gniewu wiązane jest z wątrobą. Wstrzymywanie w sobie gniewu może powodować uszkodzenia tego narządu, spróbuj więc wyrażać nie tylko obecny gniew, ale również uwolnić dawny gniew, który może być „zmagazynowany” w wątrobie. Gdy wątroba będzie się oczyszczać, możesz czuć niedający się kontrolować gniew czy irytację na wszystkich i wszystko. Nie przejmuj się tym i ostrzeż rodzinę i przyjaciół, by nie brali twoich wybuchów do siebie.
Więcej o oczyszczaniu całego organizmu znajdziesz w książce autorstwa Donny Gates i Lindy Schatz Ekologia ciała