Aromaterapia praktyczna

Zapach: intensywny, łagodny, korzenny, ziołowy, leśny, zmysłowy, kobiecy, męski, ciepły, kwiatowy, chemiczny, słodki, przenikliwy, orzeźwiający. Zapach wakacyjny, zakupowy, zapach choroby. Wstrętny, odrzucający lub odurzający, drażniący… Zapach morza, lasu lub rozgrzanej słońcem łąki… Zapachy nazywamy, kojarzymy i zapamiętujemy wiążąc je z daną osobą lub wydarzeniem.

Olejki aromaterapeutyczne mają wpływ na naszą psychikę, a więc i na zachowanie. Z osobami, które ładnie pachną chcemy nawiązać bliższy kontakt, dla nich jesteśmy również bardziej przychylni.

Słodko pachnąca wanilia sprawia, że ludzie nie mają ochoty na kłótnie. Wiedząc, że mężczyzna nie cierpi zapachu anyżku zniechęcimy go do siebie pachnąc anyżowo. Zapach rumianku wywołuje w nas uczucia opiekuńcze. Dlaczego? Bo w większości przypadków rumianek dodawany jest do kosmetyków dziecięcych. Dlatego na randkę – rumianek zdecydowanie odpada…

Jedną z najpopularniejszych metod korzystania z dobrodziejstw aromaterapii jest inhalacja. Zapach można po prostu rozpylić w powietrzu lub podgrzać w kominku aromaterapeutycznym. Kominek ma zbiorniczek na wodę, pod który wstawia się świeczkę. Do zbiorniczka z wodą trzeba wlać kilka kropli olejku. Płomień podgrzewa wodę, a zapach ulatnia się wraz z parującą wodą.

Najprostszym sposobem stosowania aromaterapii jest kąpiel lecznicza. Wannę napełnij ciepłą wodą, dolej od 10 do 20 kropli olejku, które utworzą na powierzchni wody cieniutką warstwę. Kąpiel nie powinna być krótsza niż 10 minut. Nie ma wytycznych jak długo i jak często – najlepiej, intuicyjnie, kierować się własną potrzebą. Przy takiej kąpieli nie używa się żadnych środków myjących, a po wyjściu z wanny ciała nie spłukuje się tylko wyciera, pozostawiając resztki olejku do wchłonięcia.

Idealnym uzupełnienie kąpieli aromaterapeutycznej jest masaż, który sam w sobie jest wspaniałym leczniczym i relaksującym zabiegiem. Uspokaja, rozluźnia, poprawia krążenie krwi. By sporządzić olejek do masażu połącz pół szklanki oleju bazowego (migdałowy, kokosowy, awokado, jojoba, z pestek winogron, słonecznikowy) z 20-30 kroplami olejku eterycznego. Do jednego masażu zużywa się około jednej łyżki stołowej mieszanki. Po zabiegu należy odpocząć, pozwolić aby skóra wchłonęła olejek lub według potrzeb, wziąć prysznic. Nie nanosi się stężonego olejku bezpośrednio na skórę.

I jeszcze aspekt magiczny – od zawsze rośliny aromaterapeutyczne były używane do obrzędów magicznych: przyzywania miłości, odpędzania złych duchów, oczyszczania. Każda z roślin ma swojego zodiakalnego lub boskiego opiekuna, każda podporządkowana jest któremuś z żywiołów, każda ma inne magiczne przeznaczenie.

 

Fragment pochodzi z książki  Beaty Matuszewskiej Aromaterapia praktyczna